вторник, 24 марта 2020 г.


К 7 3/4


Проблема збалансованого природокористування
1. Категорія «збалансований розвиток», її еволюція. Найважливіші баланси у сфері природокористування. Досягнення пропорцій між природо ресурсним потенціалом і особливостями його використання.

§ 13 ст. 56-58 (опрацювати);
ст. 57 - 58 виконати творчу роботу.
Додатковий матеріал з теми за посиланнями:
https://www.youtube.com/watch?v=hF1yfCkFXn0&t=21s

2. Збалансованість між біологічною продуктивністю і споживанням біологічної продукції.

3. Поняття «невиснажливого природокористування». Досягнення балансу між основними сферами господарської діяльності.
Практична робота №4: «Існуюча і оптимальна структура природокористування в Україні»

§ 13 ст. 56-58 (опрацювати); виконати практичну роботу № 4 
Додатковий матеріал з теми за посиланнями:

Інструктивна картка
Практична робота № 4
Тема: «Існуюча і оптимальна структура природокористування в Україні»

1.     Ознайомтесь с теоретичним матеріалом, проаналізуйте його.
  Природокористування – це сфера виробничої та наукової діяльності, спрямована на вивчення, освоєння, охорону й перетворення природи з метою забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини.                                                                                                                   За характером впливу на довкілля природокористування може бути раціональним і нераціональним.                                                                                                                                       Раціональним вважають природокористування, під час якого обсяги залучення природних багатств компенсуються заходами щодо їх відновлення й охорони. Воно має, з одного боку, забезпечити повноцінне існування і розвиток суспільства, а з іншого – зберегти високу якість навколишнього середовища. Це досягається за рахунок економної експлуатації природних ресурсів та найефективнішого режиму їх відтворення з урахуванням перспективних інтересів розвитку господарства і збереження здоров’я людей. Діяльність людини повинна відбуватися строго за законами розвитку природи і суспільства та законами взаємодії між ними. Природокористування має бути під суворим контролем держави.                                                                                                                                                   Нераціональне природокористування зумовлене значним перебільшенням антропогенного впливу на природні комплекси. Наслідком цього є наростання екологічної кризи. Вплив людини на природу призводить до послаблення її відновлювальних властивостей, зниження якості й вичерпання природних ресурсів, забруднення навколишнього середовища. Воно може виникнути як наслідок не тільки прямих, а й опосередкованих впливів на природу. Крайнім проявом нераціонального природокористування є хижацьке, за умов якого знищуються окремі види ресурсів або цілі природні комплекси. Так, зокрема, сталося з деякими тваринами та рослинами, що колись існували в Україні. Зовсім зникли з наших лісів європейські тури, а зі степів – дикі коні тарпани, на межі вимирання опинилися морські ссавці: чорноморські дельфіни й тюлень-монах.                                                                                                                                 Принципи раціонального природокористування. Дотримання принципів раціонального природокористування дає змогу розробити заходи з охорони довкілля, відновити порушені взаємозв’язки в екосистемах, запобігати загостренню екологічних ситуацій.                                                                                                                                  Принципи природокористування – певні економічно обґрунтовані правила поведінки людини і суспільства в природному середовищі.                                                    Концепція сталого розвитку передбачає шість принципів раціонального природокористування.
  • «Нульовий рівень» споживання природних ресурсів. За такий рівень приймається споживання за попередній рік, а на наступний – обмежується державою чітко визначеним коефіцієнтом (зазвичай 2–7 %). У разі недотримання з порушників стягують штраф, який перевищує прибутки підприємства. 
  • Відповідність антропогенного навантаження природно-ресурсному потенціалові регіону. Порушення цього принципу проявляється у надмірній концентрації виробництва у великих містах, а також у невідповідності спеціалізації виробництва специфіці природно-ресурсного потенціалу території.
  • Збереження цілісності природних систем у процесі їхнього господарського використання. Зміна одного з компонентів природи впливає на інші, а іноді призводить до зміни всієї екосистеми. Так, осушення боліт спричинюється до обміління річок, усихання лісів, порушення режиму підземних вод.
  • Збереження природно зумовленого кругообігу речовин у процесі антропогенної діяльності. Цей принцип полягає у використанні ресурсів за замкненим циклом (без відходів) і комплексній переробці сировини, коли відходи одного виробництва стають сировиною для іншого.
  • Погодження виробничого і природного ритмів. Ритмічність – одна з закономірностей розвитку географічної оболонки. Аби екосистема зберігала рівновагу, необхідно, щоб загальна швидкість її внутрішніх процесів визначалася найповільнішою її ланкою. Циклічність веде до повторюваності процесів у природі, що дає можливість здійснювати перспективне планування.
  • Пріоритетність екологічної оптимальності на довгострокову перспективу. Усі негативні екологічні наслідки господарської діяльності у живій природі незворотні. Втрата генотипу певного виду тварин чи рослин невідновлювана.
2.  Дайте відповіді на запитання:
1) Який тип природокористування в нашій країні? Відповідь обґрунтуйте.
2)  Які причини утворення даного типу природокористування?
3) На основі статистичних даних проаналізуйте структуру природокористування в Україні та визначте ступінь її збалансованості і оптимальності
3. Зробіть висновок.


Комментариев нет:

Отправить комментарий

ОТН 9 1/2 (14.05 - 20.05) Особливості обміну речовин в автотрофних та гетеротрофних організмів . Енергетичне забез...